Haber

Arnavut Bakan Sırbistan’ın Kosova sınırına asker göndermesini eleştirdi

??????? Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Igli Hasani, Sırbistan’ın ordusunu Kosova sınırına gönderme kararını “gülünç” olarak nitelendirdi.

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Hasani ile başkent Priştine’deki Dışişleri Bakanlığı binasında bir araya geldi.

Bakanlar, ikili ve heyet görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Hasani, Arnavutluk’un NATO üyesi olarak bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Hasani, bir gazetecinin Sırbistan’ın 2023 yılında askeri birliklerini Kosova sınır hattına konuşlandırmasıyla ilgili sorusuna yanıt olarak, “21. yüzyılda yaşayan tüm aktör ve faktörlere artık sınıra ordu göndermemeye çağırıyoruz. Kimse oynamasın” dedi. Bu oyun artık çok saçma. Çünkü Kosova’dır” “Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye’nin bütünlüğünün ve egemenliğinin en büyük garantisi Arnavutluk’un da parçası olduğu NATO’dur.” o cevapladı.

Hassas bir dönemden geçen bölgede güvenlik ve istikrarın son 10 yılda hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu belirten Hasani, Arnavutluk olarak Kosova’ya Avrupa entegrasyonu ve NATO üyeliği yolunda yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi.

Bakan Gervalla-Schwarz da, başta ülkenin kuzeyindeki egemenliğin genişletilmesi konusu olmak üzere Kosova’daki son gelişmeleri ele aldıklarını vurgulayarak, “Arnavutluk, uluslararası arenada ve uluslararası örgütlerde giderek güçlenen konumuyla, önemli bir rol üstlenecek. Bölgemizde güvenlik ve barışla ilgili tüm konularda daha proaktif rol üstleneceğiz.” ” kelimesini kullandı.

Hasani, Kosova ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Parlamento Lideri Glauk Konjufca ile de görüştü.

???????Sırbistan, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerilimin ardından 2023 yılında çok sayıda askeri birliğini Kosova sınırına konuşlandırdı.

haberakyaka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu