Ekonomi

Milyonlar nefesini tuttu! EYT yönetmeliği bugün Meclis Başkanlığı’na sunuldu

Milyonları ilgilendiren emeklilik yaşının (EYT) düzenlenmesine ilişkin teklif şimdi Meclis’e geliyor. AK Parti grubunda geçen hafta imzaya açılan EYT önergesi bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

1999’DAN ÖNCE GARANTİSİ OLANLARI KAPSAYACAK

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı düzenleme, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları kapsayacak. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl da kıdeme girecek.

ŞUBATTA YASAL OLMASI BEKLENİYOR

Teklif önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Daha sonra Genel Kurul’da görüşülecek. Teklifin Şubat ayında yasalaşması bekleniyor.

MAAŞ NASIL HESAPLANIR?

EYT yönetmeliği Meclis’ten geçtikten sonra 2 milyondan fazla kişi emekli olabilecek. Daha sonra emekliler başvuracak. Hak sahipleri, başvuru dilekçesini teslim ettikten sonraki ay başından itibaren ilk emekli maaşlarını alacaklardır. Bu süreçte EYT’liler maaşlarını hesaplamaya başladı. İkramiye gün sayısı ne kadar yüksek olursa, maaş üzerindeki olumlu etkisi.

“AYLIK BELİRLEMEDE 2 ANA PARAMETRE VAR”

AYBÜ Öğretim Üyesi Tarkan Güçlü, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi; “SSK veya Bağkur emekli maaşı belirlenirken 2 ana parametre var. Birincisi kişinin aylık ortalama kazancı, ikincisi ise prim ödeme gün sayısına göre aylık ödeme oranı. Emeklilik üründen oluşuyor. Bu ikisinden.Prime temel fayda sonucunda kişinin ortalama aylık kazancı dediğimiz şey.Sayı ne kadar yüksekse maaş da o kadar yüksektir.5510 Sayılı Kanunun 29.maddesine göre Emeklilik Sistemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu