Haber

Muhalefet YSK temsilcileri: Depremzedeler istedikleri yerde oy kullanamazlar, yasal düzenleme gerekiyor

Maraş merkezli 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından daha önce mayıs ayında yapılacağı duyurulan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu olmuştu.

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın AK Parti’den “derhal ertelenen” çıkışının ardından başlayan tartışmaya muhalefet liderleri tepki gösterirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasından yana olduğu bildirildi. Daha önce açıklanan, kulislerde hükümete yakın gazeteciler tarafından aktarılan bilgiler.

Deprem sonrası farklı illere taşınmak zorunda kalan seçmenin nasıl oy kullanacağına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı çalışmalar ilgi konusu oldu.

‘HAKKARI VE ALMANYA’DA YAŞIYORUZ, ADAYLARDAN BİRİNİ SEÇECEĞİZ’

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre CHP YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, “Maalesef depremzedeler kayıtlarına önem vermezlerse dönüp kendi illerinde oy kullanmak zorunda kalacaklar. Sadece başkan veya vekil için oy kullanma hakkı tanımlanmamıştır. İki seçeneğin birlikte değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

İYİ Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk de yasal düzenleme yapılması gerektiğine işaret etti. Öztürk, “Nerede yaşarsa yaşasın oy verecek cumhurbaşkanı adayları aynı. Hakkari’de yaşasa da Almanya’da da olsa aynı adaylardan birini seçecektir. Ama milletvekilliği seçimleri öyle değil. Her iki seçim için de tarafların bir araya gelip tartışması gerekiyor” dedi.

‘YİNE OY KULLANILMASINA SEBEP OLABİLİR’

HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, “İnsanlar ellerinde nüfus cüzdanları varken istedikleri sandıkta oy kullanamazlar” dedi. Seçmenin ikamet ettiği yerde oy kullanabileceğini hatırlatan Tiryaki, “Dolayısıyla taşınacakları yere adres kayıtlarını götürmezlerse gittikleri hiçbir şekilde oy kullanamayacaklar. Bu sistemle” isteyen herkesin istediği sandıkta tekrar tekrar oy kullanmasına neden olabilir.Cumhurbaşkanlığına oy verecek kişinin oyunu nerede olursa olsun aynı kişiye verilir.Fakat bunun için ülkedeki tüm seçim sistemi değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için bir yıllık bekleme süresine ihtiyaç vardır. Yani uygulamada böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

pamukkale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu