Ekonomi

Osmaniye’de nisan yağmurları çiftçilere can suyu oldu.

Kurak geçen kışın ardından yağan yağmurlarla Nisan ayının başlaması Osmaniye’de çiftçilerin can damarı oldu ve yüzlerini güldürdü.

Türkiye’de kış mevsiminin kurak geçmesi üreticileri tedirgin etti. Ancak özellikle Mart ayının son haftaları ile Nisan ayının ilk haftasında etkili olan sağanak yağışlı hava çiftçileri bir nebze de olsa rahatlattı. Uzun süredir yağış alamayan Osmaniye, son haftalarda yağışlardan nasibini aldı. Özellikle son bir haftadır etkili olan yağışlı hava tarlaları su ile doldurdu. Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan sabunlu çayın debisi arttı, yağışlar çiftçilerin can suyu oldu.

Düziçi’ne bağlı Farsak köyünde çiftçilik yapan Hasan Çoban, “Çok güzeldi, gerçekten beklenen bir yağmurdu, aylardır yağmayan bir bereketti. Çok şükür tarlamızı, tarlalarımızı ekme vakti geldi.” ekime hazırız.”

Mısır’ın bölgelerinde yer fıstığı gibi ürünlerin yoğun olarak yetiştirildiğini kaydeden Çoban, “Zeytin ağaçlarımız kurak devredeyken Cenab-ı Hak bereketini gönderdi, tarlalarımız suya doydu, çiftçimiz hiç olmazsa güldü. Bir haftadır yağan yağmur özellikle bu ekim döneminde bir çok ön hazırlık yaptı “Toprağımız ama iki gündür yağan yağmur bu aşamada toprağımızı suyla doldurdu. İnşallah barajlarımız, pınarlarımız derelerimizi doldurdu. Umarız önümüzde güzel bir sezon geçiririz. Hamdolsun” dedi. – OSMANİYE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu