Ekonomi

TRT e-Bandrol’ün kapsamına bilgisayarlar, tabletler ve akıllı saatler de eklendi.

TRT Kurumu e-Bandrol uygulamasının kapsamı genişletildi. Kelimenin konusunun kapsamı; Ticari amaçla ithal edilen ve yerli olarak üretilen cep telefonu, araç ve televizyonların yanı sıra bilgisayar, tablet ve akıllı kol saatleri de eklendi.

Bu cihazlardan seri numarası, IMEI numarası ve şase numarası olmayanlar e-Bandrol uygulamasından yararlanamayacaktır.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu e-Bandrol Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre, yıllık üretim kapasitesinin televizyon için 500 bin adet, bilgisayar, tablet ve akıllı kol saati cihazlarının her biri için 100 bin adet olması kuralı, Bakanlıkça verilecek kapasite raporuna göre aranacak. e-Bandrol uygulamasından faydalanmak için yerli üretim yapan mükellefler. .

Önceki uygulamada bu sayılar, faaliyetlerine devam eden mükelleflerin bir önceki yıl 20 bin televizyon bandrol almış olması, ilk defa faaliyete başlayan mükelleflerin ise yıllık 20 bin televizyon bandrol üretim kapasitesine sahip olması kuralıyla sınırlandırılmıştı. verecekleri kapasite raporuna göre televizyonlar.

TRT dört katına kadar artırmaya veya sıfıra indirmeye yetkilidir.

TRT, yeni belirlenen üretim kapasite sayılarını her cihaz tipi için 4 katına kadar artırmaya veya sıfıra indirmeye yetkili olacak.

Yapılan kontrollerde bandrol uygulamasına tabi cihazların IMEI numarası, şasi numarası veya seri numarasında herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde mükellef, tespit tarihi itibariyle e-Bandrol uygulamasından yararlanamayacaktır. Bu durumda mükellefe fiziki bandrol verilecektir.

Bir yıl içinde 3 kez bandrolsüz cihaz satışının tespiti halinde mükellefin e-Bandrol uygulaması sonlandırılacak ve mükellefe fiziki bandrol verilecektir.

Mükellef hakkında yapılan son tespitin yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde bandrol hakkında olumsuz bir tespit olmaması durumunda e-Bandrol uygulamasından tekrar faydalanılabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu