Ekonomi

2023’ün büyük bilinmeyeni: Çin

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) doğal gaz piyasasında 2023 yılı projeksiyonlarını içeren “Gaz Piyasası 2023 – 1. Çeyrek Raporu” yayınlandı. Rapora göre, geçen yıl dünya doğal gaz tüketiminde yaşanan yüzde 1,6’lık düşüşe rağmen pazardaki arz sıkışıklığı devam etti. Gerekçe olarak Çin’in sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebi ve Rusya’dan gaz akışının daha fazla kesintiye uğrayacağına dair belirsizlik gösteriliyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları ve Asya’da LNG fiyatları geçen yıl rekor seviyelere ulaştı. Avrupa’da fiyatlardaki artış, Rusya’dan gelen gaz arzının azalması ve bu açığın LNG ithalatı ile kapatılmasından kaynaklanmıştır. IEA’ya göre, doğal gaz fiyatları tarihi seviyeleri gördükten sonra son aylarda düşmüş olsa da, özellikle Çin’in LNG talebindeki tahmini yüzde 35’lik artışla bu durum değişebilir.

Çin’in gaz talebindeki olası artışın, bu yaz uluslararası piyasalarda rekabetin yoğunlaşmasına ve doğal gaz fiyatlarının sürdürülemez seviyelere ulaşmasına neden olabileceği tahmin ediliyor. Küresel gaz talebinin bu yıl yatay seyretmesi beklenmekle birlikte, Rusya’dan gaz akışına ilişkin belirsizlikler nedeniyle piyasalardaki sıkılığın devam edeceği söyleniyor.

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenlik Müdürü Keisuke Sadamori, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz yılın gaz piyasaları için harika bir dönem olduğunu belirterek, “Şu anda ılıman kış koşullarının ve talep düşüşünün yaşandığı Avrupa’da fiyatlar yönetilebilir seviyeye dönüyor. Çin, 2023’ün en büyük muamması. Küresel LNG talebinin Covid-19 öncesi seviyeye dönmesi, yalnızca uluslararası pazarlardaki rekabeti yoğunlaştıracak ve kaçınılmaz olarak fiyatları yükseltecek” dedi.

haber-beyoglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu