Haber

ÖĞRETMEN ÇİFT VE 2 ÇOCUĞU ‘DEPREM DAYANIKLI’ NEDENİYLE TAŞINDIKLARI EVDE HAYATINI KAYBETTİ

HATAY SAMANDAĞ’da 3 yıl önce depreme dayanıklı olduğu düşüncesiyle yeni ev satın alan Refik-Özge Çapar çifti, iki çocuğuyla birlikte depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Ailenin enkaz altında kalan cesetlerine yakınları 3 gün sonra ulaşabildi. Refik Çapar’ın teyzesi Meryem Çapar, “3 yıl önce kredi çekip sıfır ev aldılar. Müteahhit depreme dayanıklı diye satıyordu. Bir sürü para ödediler. Hala taksitle ödüyorlardı. depremde ilk çöken eski evleri yıkılmadı, içindekiler sağlamdı.”

Samandağ’da öğretmen çift Refik ve Özge Çapar, çocukları Nora (17) ve Doruk Ali (10) ile birlikte 3 yıl önce depreme dayanıklı olduğunu düşündükleri yeni yapılan bir apartmandan daire satın aldı. Kredi ödemeleri devam eden evleri ilk depremde yıkıldı. Kapari ailesi vefat etti. Refik Çapar’ın teyzesi Meryem Çapar, müteahhitin depreme dayanıklı diye pazarladığı evi çok yüksek fiyata aldıklarını ve krediyi ödemeye devam ettiklerini söyledi. “Apartmanın en üst katında oturuyorlardı. Cenazelerine 3 gün sonra yetişebildik. Baba kız birbirine sarılarak öldü. Bina hemen çöktü, hareket edemediler. Ertesi gün eşini bulduk. En küçük çocuk odasındaydı” dedi Çapar.

FIRINLARI ÇAK VE KÜREKLE TÜKETTİLER

Yaşadıklarını kabus olarak anlatan Meryem Çapar, “Depremle uyandık, güçlükle dışarı çıktık. Evdekiler üzerimize yağmaya başladı. Dışarıda fena halde yağmur yağıyordu, hava çok soğuktu. .Sadece pijama giyiyorduk.Kayınvalidemler karşıda oturuyor ve evleri çok eski,eşim ve kardeşlerim çok seviyorlar.Çok şükür güzellerdi.Arabalara bindik artçı sarsıntılar devam ediyordu. bir kaç kez kayınvalidenin telefonu çaldı cevap veren olmadı inşallah bir şey olmamıştır diye dua ettik gün ağarınca araba ile merkeze gittiler felaket olmuş apartmanın dümdüz olduğunu gördüler .Yardım eden olmadı, köye “Geri döndük. Kadınlar olarak onu çıkarmaya gittik. Kazma ve kürekle çıkardılar” dedi.

3 GÜN SONRA CENAZELERİNE ULAŞTIK. Enkazdan ses gelmediği için AFAD ekiplerinin müdahale edemediğini ifade eden Meryem Çapar, “Bizimkiler en üst katta oturuyorlardı. 3 gün sonra kayınvalidem ve kızına ulaştık, oradalar. kucaklaştılar.Bina hızla çöktü, hiç hareket edemediler.Ertesi gün eşini bulduk.Üçü birlikte gömdük.En küçük çocukları Doruk Ali’yi aramaya devam ettik.Bebeğim içerideydi. odası ve hiç hareket edemiyordu” dedi.

“NORA TIP OKUMAK İSTEDİ, ALİ PİYANOYA ÇOK GÜZEL BAKTI” Taşındıkları eski evin hala ayakta olduğunu söyleyen Çapar, “3 yıl önce kredi çekip yeni ev aldılar. Evi eski olduğu için değiştirdiler. eski ve hala taksit ödüyorlardı içindekiler sağlam çıktı mithat gür isimli müteahhitten almışlar adamın yaptığı bütün binalar yıkılmış o gece kaçmış bulunamamış. Samandağ.Samandağ.Samandağ sallanmadan sağlam diye satıyordu.Bir sürü para verdiler.Sonradan evi alınca fiyatı yükseltti.O da zorluklar yaşadı.Bir gecede hayatımız bir oldu” dedi.

Görüntü————————Meryem Çapar ile röportaj-Ailenin kaldığı çadırlardan detaylar-Aileden detaylar

-Ölen kişinin fotoğrafları

– Hataypaluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu